37 lat Sinfonia Varsovia – Koncert urodzinowy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Sinfonia Varsovia świętuje swoje 37 urodziny na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Orkiestra pod batutą Marka Janowskiego wykona IV Symfonię B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena oraz IV Symfonięe-moll „Elegijną”op. 98 Johannesa Brahmsa. Koncert odbędzie się z udziałem publiczności12 kwietnia o godz. 19.00.

Ponad 4000 koncertów, 300 płyt, najwybitniejsi dyrygenci oraz soliści, największe wytwórnie muzyczne i najbardziej prestiżowe sale koncertowe na świecie. Tak, to wszystko jest częścią historii Sinfonii Varsovii. Koncertem urodzinowym orkiestra przypomina jednak, że Sinfonia Varsovia to przede wszystkim grupa znakomitych artystów, którzy od 37 lat z niesłabnącą pasją wspólnie tworzą muzykę. Od momentu, kiedy Waldemar Dąbrowski, dyrektor naczelny Centrum Sztuki Studio, wraz z dyrektorem Polskiej Orkiestry Kameralnej Franciszkiem Wybrańczykiem zaprosili na gościnne występy wybitnego skrzypka i dyrygenta Yehudiego Menuhina. Repertuar zaplanowanych wówczas koncertów wymagał poszerzenia składu orkiestry, tym samym zaproszenia do współpracy wybitnych muzyków z całej Polski. Po niebywale entuzjastycznej recepcji koncertów z poszerzonym składem zapoczątkowała swoją działalność dzisiejsza Sinfonia Varsovia.

Program kwietniowego koncertu został skomponowany tak, by pokazać to, w czym muzycy orkiestry czują się najlepiej. Na repertuar składają się utwory, którymi podbijali sale koncertowe w Polsce i na świecie oraz które nagrywali pod dyrekcją legendarnych osobowości związanych z orkiestrą (m. in. Jerzym Maksymiukiem, Yehudim Menuhinem czy Jerzym Semkowem). Stąd również współpraca z Markiem Janowskim, który znany jest z wybitnych interpretacji muzyki symfonicznej epoki klasycyzmu i romantyzmu. Dwóch wielkich przedstawicieli tradycji niemieckiej w muzyce, Beethoven i Brahms, i dwa wielkie dzieła.

Teatr Wielki Opera Narodowa

plakat urodzinowy żółte napisy na tle orkiestry sinfonia varsovia
Plakat urodzinowy zapowiadający koncert Sinfonii Varsovii

Symfonie Beethovena należą do najczęściej granych utworów w repertuarze orkiestry. Wybór jednej z nich do programu koncertu urodzinowego nie należy zatem do przypadkowych. Sam utwór, napisany w 1806 roku, po rewolucyjnej Eroice, a przed ukończeniem dramatycznej V Symfonii, należy do tych lżejszych w twórczości symfonicznej Beethovena. Liryczna część druga, kontrastuje z trzema pełnymi wigoru pozostałymi, zostawiając słuchacza z idealną dawką muzyki w trakcie wieczoru zaplanowanego na wysłuchanie dwóch symfonii, bo po przerwie usłyszmy Brahmsa.

Brahms darzył Beethovena ogromnym szacunkiem i uwielbieniem. Swoją pierwszą symfonię pisał prawie dwadzieścia lat, zdając sobie sprawę z doniosłości tradycji, jaką ma za plecami. Pisząc czwartą i ostatnią w swojej twórczości, jego pozycja jako symfonika była już ugruntowana. W finalnej próbie nie tylko osiąga szczyt umiejętności w tworzeniu klasycznej struktury dzieła, ale dostarcza słuchaczom zachwycających melodii i harmonii, które zapadają w pamięć na długo po ich wysłuchaniu.Koncert jest zorganizowany we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Pierwsza pula biletów dostępna w kasach Teatru oraz na stronie teatrwielki.pl Ceny biletów od 44–110 zł. Druga pula biletów będzie dostępna po ogłoszeniu przez rząd nowych wytycznych, zezwalających na udostępnienie publiczności 50% miejsc na widowni.

Redakcja Nastroje poleca wydarzenie.