Gwiazda betlejemska prosto z serca

Na 12 grudnia przypada Dzień Poinsecji. W USA tradycja wręczania tego dnia gwiazd betlejemskich rodzinom, przyjaciołom oraz znajomym sięga już ponad 150 lat.

Dlaczego 12 grudnia?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że data wybrana na Dzień Poinsecji jest jedynie ciekawą kombinacją liczb. W efekcie, dzień ten wiąże się z człowiekiem, który jako pierwszy dostrzegł w poinsecji potencjał dekoracyjny. Był nim Joel Roberts Poinsett, amerykański dyplomata w Meksyku, który około 200 lat temu rozsławił poinsecję w Stanach Zjednoczonych. Zmarł 12 grudnia 1851 roku a rok później Kongres Stanów Zjednoczonych ustanowił rocznicę jego śmierci Dniem Poinsecji.

Po drugiej stronie oceanu Gwiazda Betlejemska od lat cieszy się wielką popularnością. Grudzień jest tym wyjątkowym czasem, kiedy możemy się ją obdarowywać codziennie ciesząc się wspólnie z przyjaciółmi i rodziną jej niezaprzeczalnym pięknem. Po prostu przyjemnie jest obdarować się gwiazdą!

Obdarowując bliskich poinsecjami to ciepły sposób wyrażenia miłości, przywiązania oraz przyjaźni, przeprosin czy podziękowań, albo chęć poprawienia komuś nastroju. Są sprawy, które są tylko polskie, lub tylko amerykańskie. A ten uroczy kwiat może połączyć nas wszystkich.

Co wręczyć?

W Dniu Poinsecji wszystko skupia się wokół poinsecji. Dzięki pięknym przylistkom w kształcie gwiazdy ta zimowa roślina idealnie pasuje na prezent. Pięknie wygląda w prostej doniczce, zachwyca bogato przystrojona i urzeka jako kwiat cięty w bukiecie.

Komu podarować gwiazdę?

Jest tak wiele powodów, żeby sprawić komuś radość i mile zaskoczyć tego dnia. Poinsecje mogą zastąpić wyrazy miłości, uznania, przeprosin, ale też podnieść kogoś na duchu. Z kilkoma dodatkami, w ładnej aranżacji sprawiają, że cel, który przyświeca przy ich wręczaniu zostaje osiągnięty.

Zaskakujące odmiany poinsecji

Większość ludzi kojarzy poinsecje jako średniej wielkości, czerwono zielone rośliny doniczkowe, które można wszędzie kupić już od początku listopada. Nic dziwnego, ponieważ 80% wszystkich gwiazd betlejemskich dostępnych na rynku jest w kolorze czerwonym. Jednak te pozostałe 20% występuje w wielu innych barwach – od koloru brzoskwiniowego, poprzez ciemny burgund i kremową biel, po odcienie łososiowe, pomarańczowe, różowe i różne odcienie czerwieni. Niektóre urzekają kolorem cynamonu czy cytryny. Spotkać można odmiany dwukolorowe, cętkowane, w różnych rozmiarach i kształtach. Te nowe odmiany uprawne nie mają jednak nic wspólnego z dziko rosnącą poinsecją.

Poinsecja pochodzi z lasów liściastych Meksyku. Rośnie tam jako krzew, który dorasta do wysokości pięciu metrów. Swoją popularność zyskała jako roślina doniczkowa w latach pięćdziesiątych XX wieku. To właśnie wtedy udało się niemieckim ogrodnikom wyhodować zwarte odmiany o krótkich łodygach, które jako rośliny pokojowe były w stanie wytrzymać temperaturę ogrzewanych pomieszczeń. Wiele od tego czasu się zmieniło: obecna paleta liczy ponad 150 odmian i możemy spotkać takie egzotyczne nazwy jak: Autumn Leaves, Christmas Aurora, Christmas Beauty Nostalgia, Christmas Feelings Glitter, Ice Punch, Maxima, Mira White, Premium Ice Crystal, Premium Picasso, Primero Glitter, Princettia, Sigma i Titan. Odmiany różnią się kolorami, wzrostem i pokrojem liści, które mogą być szpiczaste, wyszczerbione czy pomarszczone. Poinsecje dostępne są we wszystkich rozmiarach, od kilkucentymetrowych miniatur przez „regularne” i rozkrzewione okazy, po duże, metrowe drzewka. Obecne odmiany są mocniejsze i bardziej odporne. (starsforeurope)