Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii 12 kwietnia 2021, godz. 19.00 

Legendarna orkiestra świętuje 37 lat! Z tej okazji 12 kwietnia odbędzie się koncert urodzinowy, w którym muzyków Sinfonii Varsovii poprowadzi wybitny dyrygent Marek Janowski.

Historia orkiestry to opowieść tworzona przez niezwykłych ludzi. Zaczęło się od Jerzego Maksymiuka, założyciela Polskiej Orkiestry Kameralnej, który zbudował niepowtarzalny na  światową skalę zespół. Waldemar Dąbrowski wraz z Franciszkiem Wybrańczykiem poszerzyli skład orkiestry kameralnej i stworzyli Sinfonię Varsovię. Wszystko dzięki gościnnym występom wybitnego artysty, skrzypka i dyrygenta Yehudiego Menuhina, który przyjechał z repertuarem wymagającym składu symfonicznego.

Menuhin i muzycy oczarowali publiczność oraz krytykę, co przesądziło o sukcesie orkiestry, a tym samym kontynuowaniu jej działalności w poszerzonym składzie. Tak powstała Sinfonia Varsovia. Wizytówka nie tylko miasta, ale i Polski, orkiestra nagrywająca dla największych wytwórni muzycznych, współpracująca z wybitnymi artystami, występująca na najbardziej prestiżowych scenach świata. 

zdjęcie orkiestry plakat koncertowy grafika koncert urodzinowy duży napis sinfonia varsovia
Plakat koncertowy Sinfonii Varsovii – koncert urodzinowy 37 lat

Na koncercie urodzinowym pod batutą Marka Janowskiego orkiestra zagra dwie symfonie. Dyrygent, który poprowadzi zespół 12 kwietnia, zapewnił sobie światową renomę sukcesami jako dyrektor muzyczny Opery w Dortmundzie. W ciągu swojej długiej kariery występował wielokrotnie w najważniejszych miejscach na muzycznej mapie świata: od Metropolitan Opera w Nowym Jorku po Festiwal w Bayreuth. W latach 90. postanowił skoncentrować się na wielkich dziełach z niemieckiego repertuaru symfonicznego. I te właśnie znajdziemy w programie urodzinowym. IV Symfonia Beethovena, w porównaniu z innymi dziełami kompozytora, zawiera sporą dawkę wigoru i subtelnego humoru. V Symfonia Brahmsa to dzieło pełne wysublimowanych harmonii wpisanych w kunsztowną strukturę, które razem budują napięcie do ostatniego taktu.  

Koncert jest organizowany we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Będzie go można obejrzeć bezpłatnie na żywo na kanale YouTube Sinfonii Varsovii oraz VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Nagranie zostanie udostępnione przez 30 dni. Transmisję radiową będzie można usłyszeć na antenie Dwójki.

Więcej nastrojowej muzyki znajdziecie tutaj Nastroje