Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu

Profesor Krzysztof Penderecki, Patron odbywającego się nieprzerwanie od 2013 roku Festiwalu, odszedł od nas na zawsze – ale nigdy nie zostanie zapomniany. Na zawsze pozostaną bowiem z nami po nim wspomnienia, które tu, w Zabrzu, w ramach Festiwalu będą celebrowane.

Pamięć o zmarłych w okresie Bożego Narodzenia to nieodłączny element staropolskiej tradycji — puste nakrycie, które zwykliśmy stawiać na naszych wigilijnych stołach, to zwyczaj wywodzący się z prastarych obchodów zimowego przesilenia, od wieków wyznaczających początek roku astronomicznego.

Nasi przodkowie w taki właśnie sposób wspominali swoich bliskich, którzy odeszli w danym roku: obcując z nimi w symbolicznym wymiarze, w gronie najbliższej rodziny, przy wigilijnej wieczerzy.

I my, nawiązując do tej pięknej tradycji, w tym wyjątkowym okresie — żegnając rok, który doświadczył nas wszystkich, a w szczególności ludzi kultury, tak mocno — będziemy z naszym ukochanym Profesorem, wspominając niezapomniane wspólne przeżycia artystyczne i ciesząc się jego twórczością. Wierzymy, że nowy rok będziemy witać z nadzieją patrząc w przyszłość, wyczekując kolejnych wspaniałych muzycznych doświadczeń, dla których przyczynkiem będzie znakomite dzieło, jakie pozostawił nam po sobie nasz Patron.

Wspominając Profesora będziemy mogli cieszyć się m.in. premierową emisją nieprezentowanego nigdy do tej pory wykonania monumentalnej VII Symfonii Siedem bram Jerozolimy pod dyrekcją samego Mistrza, zarejestrowanego 29 września 2017 roku, w trakcie wyjątkowej, jubileuszowej edycji Festiwalu. To spektakularne wydarzenie, zrealizowane w zjawiskowo zaaranżowanej świetlnie post-industrialnej scenerii niecki Sztolni Królowa Luiza, zgromadziło na festiwalowej scenie przeszło 200 wykonawców: 120-osobową orkiestrę (wyposażoną m.in. w dwa gigantyczne, stworzone przez Kompozytora tubafony), 90-osobowy chór oraz wspaniałych, blisko związanych z Profesorem solistów: Iwonę Hossę, Karolinę Sikorę, Annę Lubańską, Adama Zdunikowskiego i Piotra Nowackiego. W rolę recytatora wcielił się wybitny polski aktor Sławomir Holland. Przeżyjmy raz jeszcze to niezapomniane, poruszające muzyczne widowisko — tym razem przed ekranami komputerów lub telefonów, w ramach kolejnej, 8. już edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320, który w tym roku, z oczywistych, związanych z pandemią względów, przeniesie się do Internetu. Na premierową emisję koncertu Siedem bram Jerozolimy zapraszamy Państwa już 30 grudnia (godz. 18:00).

Drugą propozycją festiwalową jest emisja online wyjątkowego, zrealizowanego specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji filmu muzycznego Agnus Dei / Baranku Boży zarejestrowanego 170 i 320 metrów pod ziemią, w nastrojowych przestrzeniach Kopalni Guido, z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia, pod batutą Dyrektora Festiwalu, Jurka Dybała, z muzyką Jana Sebastiana Bacha i Krzysztofa Pendereckiego. Program wydarzenia uświetniło poruszające prawykonanie utworu dedykowanego Patronowi Festiwalu pióra Joanny Wnuk-Nazarowej — Quintetto per archi „Krzysztofowi Pendereckiemu”, dokonane w kameralnie oświetlonym wnętrzu Sali Kompresorów. Premierowa emisja filmu — muzycznej impresji będącej hołdem złożonym Profesorowi przez jednych z najbliższych mu artystów, w tak istotnym dla niego i Festiwalu miejscu — odbędzie się już 28 grudnia (godz. 18:00).

Bądźmy z Profesorem i jego muzyką i tym razem — w trakcie 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320 w Zabrzu: tak, jak byliśmy z nim co roku — zechęca Jurek Dybał.

Serdecznie zapraszamy na emisję online wyjątkowego, zrealizowanego specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji filmu muzycznego Agnus Dei / Baranku Boży zarejestrowanego 170 i 320 metrów pod ziemią, w nastrojowych przestrzeniach Kopalni Guido, z udziałem orkiestry Sinfonietta Cracovia, pod batutą Dyrektora Festiwalu, Jurka Dybała, z muzyką Jana Sebastiana Bacha i Krzysztofa Pendereckiego.

Program wydarzenia uświetniło poruszające prawykonanie utworu dedykowanego Patronowi Festiwalu pióra Joanny Wnuk-Nazarowej — Quintetto per archi „Krzysztofowi Pendereckiemu”, dokonane w kameralnie oświetlonym wnętrzu Sali Kompresorów.

Premierowa emisja filmu — muzycznej impresji będącej hołdem złożonym Profesorowi przez jednych z najbliższych mu artystów — odbędzie się już 28 grudnia (godz. 18:00).

Bądźcie Państwo z nami!

WYKONAWCY

Jurek Dybał ― dyrygent
Sinfonietta Cracovia

PROGRAM

J. S. Bach — Aria na strunie G
K. Penderecki — Agnus Dei z Polskiego Requiem
J. Wnuk-Nazarowa — Quintetto per archi „Krzysztofowi Pendereckiemu” [PRAWYKONANIE]
K. Penderecki — Aria z Trzech utworów w dawnym stylu

OGLĄDAJ NA:

penderecki320.com
fb.com/Poziom320Festiwal