Sen o złotym ogrodzie Henri RousseauKolekcja Botanica jest inspirowana twórczością Henri Rousseau. Obrazy francuskiego malarza pełne bujnej, tropikalnej roślinności i fantazyjnego stylu stały się dla projektantki YES – Magdy Dąbrowskiej artystyczną zachętą do przełożenia ich natury na nową formę sztuki użytkowej.

W obrazach Henri Rousseau zachwyca charakterystyczny styl, prosta kreska, mistrzowski dobór kolorów, a przede wszystkim nastrój zbudowany drgającą gęstą roślinność, tak doskonale przedstawioną, że prawie czuć jej słodki, odurzający zapach.

Ten nastrój przeniesiony na formę biżuterii daje zaskakujący efekt. Złote kolczyki, naszyjniki i pierścionki inspirują do różnych połączeń. Odpowiednio zestawione, zachwycą klasycznym i eleganckim stylem. Kiedy indziej – ich finezyjna forma wyzwoli nieposkromioną ekspresję, która tkwi we florystycznych motywach.

Henri Julien Félix Rousseau, zwany Celnikiem ( fr. le Douanier) (ur. 21 maja 1844 w Laval, zm. 2 września 1910 w Paryżu) – francuski  malarz naiwny urodził się w rodzinie biednego blacharza Juliena i Eléonore Rousseau. Przygodę z malarstwem rozpoczął dopiero po 40 roku życia, tworząc obrazy pełne roślinności i bajkowej aury. Dopiero pod koniec życia udało mu się uwieść francuską krytykę.

Botanica Magdy Dąbrowskiej powinna choć w małym stopniu oddać cześć jego fantazyjnym, ulotnym światom na nieśmiertelnych obrazach.

Kolekcja biżuterii Botanica dostępna jest w Salonach YES (fot. Yes)

HR. Sen -1910,Muzeum of Modern Art, New York (wikipedia)