Stabat Mater − Pergolesi na Wielkanoc
W zabytkowych salach Zamku Królewskiego w Warszawie koncert w wykonaniu solistów Marty Boberskiej oraz Kacpra Szelążka z towarzyszeniem Zespołu instrumentów dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona.
Przejmujący tekst średniowiecznej sekwencji StabatMaterDolorosa od stuleci stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla przedstawicieli różnych dziedzin sztuki: malarzy, rzeźbiarzy, poetów, ale przede wszystkim kompozytorów. Dramatyczny opis cierpiącej Matki Bożej, patrzącej na męczeńską śmierć jedynego syna, jest stale obecny w dziełach takich twórców, jak Gioacchino Rossini i Giuseppe Verdi, zaś w XX wieku choćby Karol Szymanowski, Arvo Pärt czy Krzysztof Penderecki.

W Stabat Mater objawił się również w sposób szczególny geniusz przedwcześnie zmarłego mistrza epoki baroku Giovanniego Battisty Pergolesiego. Targany chorobą, przeczuwający swą rychłą śmierć zaledwie 25-letni kompozytor stworzył arcydzieło, które zadziwia sugestywnością muzycznej treści i klarownością konstrukcji. Mimo niewielkiej obsady (sopran, alt, dwoje skrzypiec i basso continuo) utwór skrzy się od urzekających melodii, przejmujących arii i efektownych przebiegów instrumentalnych. Właśnie ta szczególna siła ekspresji zapewniła Pergolesiemu wiodące miejsce wśród licznych twórców mierzących się z opowieścią o Matce Boskiej bolejącej pod krzyżem na przestrzeni ostatnich trzystu lat.
PROGRAM
Giovanni Battista Pergolesi – StabatMater
StabatMaterdolorosa
Cujusanimamgementem
O quamtristis et afflicta
Quaemoerebat et dolebat
Quisest homo qui non fleret
Viditsuum dulcem natum
EjaMater, fonsamoris
Facutardeatcormeum
SanctaMater, istudagas
Facut portem Christi mortem
Inflammatus et accensus
Quantocorpusmorietur
WYKONAWCY
MARTA BOBERSKA SOPRAN
KACPER SZELĄŻEK KONTRATENOR
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
KRZYSZTOF GARSTKA POZYTYW, DYRYGENT
Wielki Piątek, 2 kwietnia o godzinie 19.00 Polska Opera Królewska KONCERT ONLINE na kanale YouTube
Więcej o koncertach Polskiej Opery Królewskiej przeczytasz tutaj Nastroje