Autorzy „Walentynowicz. Anna szuka raju” z Grand Press 2020

W tej edycji po raz pierwszy nagrodzono autorów najlepszych książek reporterskich. Decydowały głosy jury i czytelników. W pierwszym etapie konkursu znalazło się piętnaście książek, a wśród nich dwie Wydawnictwa Znak: nagrodzona „Walentynowicz” i „Jaremianka” Agnieszki Daukszy.

Finałową piątkę wskazało jury: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska. 

Jury o książce „Walentynowicz. Anna szuka raju” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa:

Zaskakujący reportaż biograficzny, ujawniający skomplikowane losy Anny Walentynowicz, jednej z czołowych bohaterek Sierpnia ’80. Książka jest wspaniale napisaną i doskonale udokumentowaną opowieścią, udowadniającą rzetelną pracę dziennikarską autorów.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ieteczki związane z działalnością opozycji. Prawdziwą bohaterką książki jest Anna prywatna, ale opowieść o jej życiu jest opowieścią o współczesnej Polsce.

Hanna Krall (fragment książki, z rozmowy z autorami w 2018 roku):
Spróbujcie ją zrozumieć. Kim chciała być, a kim nie. Kto jej w tym pomógł,
a kto przeszkodził.

Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat.

Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy,że prawdy o niej nie odkryje nikt


Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety
Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.10 lat po tragicznej śmierci Anny
Walentynowicz w katastrofie smoleńskiej poznajemy całą prawdę o legendzie Solidarności.

Prywatna historia kobiety legendy

“To opowieść pełna czułości i wrażliwości, ale prawdziwa, bez podlizywania się bohaterce. O kobiecie, która stała się legendą i tej legendy nie udźwignęła, a przede wszystkim o skrywanej przez te wszystkie lata tajemnicy, do której autorzy dotarli dopiero po jej śmierci.
W książce znajdziemy też odpowiedź na to najważniejsze od lat pytanie – jak to się stało, że tych kilka odważnych osób, które zmieniły historię świata, odnosząc największe w swoim życiu zwycięstwo, tak bardzo się ze sobą skłóciło i znienawidziło.”
/Cezary Łazarewicz/

Dorota Karaś i Marek Sterlingow, fot. Dominik Mikłaszewicz.

Walentynowicz. Anna szuka raju.

Prywatna historia kobiety legendy.

Nagroda Czytelników w kategorii Książka Reporterska Roku Grand Press 2020

Wydawnictwo Znak

Oprawa twarda

Format: 165×235

Liczba stron: 500

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-240-6065-8